1. Home
  2. News & Guides
  3. February 2020
  4. LIVE COVERAGE: Eagle Farm 15 February 2020

LIVE COVERAGE: Eagle Farm 15 February 2020

The Brisbane Racing Club hosts Queensland metropolitan racing at Eagle Farm today. 

Follow our live blog for all the comments from jockeys and trainers, photos and race replays from all nine races on the card. 

Eagle Farm

ASCOT GREEN QTIS Two-Years-Old Handicap 1000m

Race 1 - ASCOT GREEN QTIS TWO-YEARS-OLD HANDICAP 1000M

1st - Rothfire - Robert Heathcote - Robbie Fradd

2nd - Kisukano - Michael Nolan - Mark Du Plessis

3rd - Dark Sun - Tony & Maddysen Sears - Luke Tarrant

DSC-6752.jpg

Eagle Farm

EVENTS @ BRC BENCHMARK 90 Handicap 2200m

Race 2 - events @ brc benchmark 90 handicap 2200M

1st -  Raqeeq - Chris Waller - Matthew McGillivray

2nd - Ruby Guru - Michael Nolan - Baylee Nothdurft

3rd - Art Attack - Barry Lockwood - Corey Bayliss

DSC-6891-1.jpg

 

Eagle Farm

GIRLS DAY OUT FEBRUARY 22 No Metro Wins Handicap 1000m

Race 3 - GIRLS DAY OUT FEBRUARY 22 NO METRO WINS HANDICAP 1000M

1st - Usmanov - Toby & Trent Edmonds - Baylee Nothdurft

2nd - Jardin Rouge - Tony Gollan - Stephanie Thornton

3rd - Hollaback Girl - Tony Gollan - Stephanie Thornton

DSC-6948.jpg

Eagle Farm

PADDYFEST MARCH 14 QTIS Three-Years-Old Handicap 1000m

Race 4 -PADDYFEST MARCH 14 QTIS THREE-YEARS-OLD-HANDICAP 1000M

1st - Exondabeach - Tony & Maddysen Sears - Luke Tarrant

2nd - Jagged Edge - Stuart Kendrick - James Orman

3rd - Leadership Spill - Tony Gollan - Baylee Nothdurft

DSC-7026.jpg

Eagle Farm

FAMILY RACEDAY APRIL 4 OPEN Handicap 1400m

Race 5 - FAMILY RACEDAY APRIL 4 OPEN HANDICAP 1400M

1st - Snitch - Tony Gollan - Baylee Nothdurft

2nd - Impasse - Matthew Dunn - Robbie Fradd

3rd - Shauquin - Harold Norman - Brooke Ainsworth

DSC-7220.jpg

Eagle Farm

ANZAC DAY RACES APRIL 25 BENCHMARK 80 Handicap 1800m

Race 6 - ANZAC DAY RACES APRIL 25 BENCHMARCH 80 HANDICAP 1800M

1st - The Kingdom - Les kelly - Adin Thompson

2nd - Slow Hands - Kelly Schweida - Matthew McGillivray

3rd - Great Powers - Les Ross - Luke Tarrant

DSC-7304.jpg

Eagle Farm

TAB Fillies and Mares Class 3 Plate 1200m

Race 7 - TAB Fillies and Mares Class 3 Plate 1200M

1st - Ingear - Tony Gollan - Matthew McGillivray

2nd - Dixie - Matthew Dunn - Robbie Fradd

3rd - Siesta Key - Kris Lees - Larry Cassidy 

DSC-7380.jpg

Eagle Farm

THE SOCIETY ROOFTOP Colts, Geldings and Entires Class 3 Plate 1200m

Race 8 - THE SOCIETY ROOFTOP COLTS, GELDINGS AND ENTIRES CLASS 3 PLATE 1200M

1st - Stampe - Chris Munch - Sean Cormack

2nd - Mittere - Danny Bougoure - Justin Huxtablel

3rd - Parko - Scott Morrisey - Ryan Wiggins

DSC-7444.jpg

Eagle Farm

ASIAN RACING CONFERENCE Class 6 Plate 1400m

Race 9 - Asian Racing Conference Class 6 Plate 1400M

1st - Sister Patti - Les Ross - Luke Tarrant

2nd - Fanx - Marcus Wilson - Stephanie Thornton

3rd - Magnufighter - Gary Duncan - Dale Smith

DSC-7561.jpg